Každý měsíc Vám na webu nabídneme několik pravidelných rubrik. Je zbytečné Vás zahlcovat veškerými informacemi, proto pečlivě vybereme vždy ty nejzajímavější zástupce, které máme zrovna po ruce.
První z rubrik se zaměřuje na alba vydaná v průběhu daného měsíce. Zvláště u této rubriky chceme zachovat kvalitativní úroveň výběru, ať máte k dispozici výčet toho nejlepšího za dané období. Druhá rubrika, a to je právě tato, se věnuje vizuální tvorbě, tedy převážně novým videoklipům a horkým singlům, ale také speciálním edicím, vinylům, krátkým dokumentům a filmům. Třetí rubrika obsahuje tipy a novinky, kde se kromě špatných zpráv dozvíte i ty dobré, s kulturními tipy navíc.
A nyní avizovaný výběr z lednových videoklipů:
THY CATAFALQUE vydali album Naiv už v roce 2020, výjimečné album nyní doplňují o poetické neo-folklorní vizuální aranžmá k písni Napút.
Progresivní, sludge/stoner metaloví DVNE uvolňují ukázky z nového alba Etemen Ænka tak, jakoby postupně dávkovali posluchačům novou drogu, dokud na ni nebudou zcela závislí a sami ji nezačnou lačně vyhledávat. Videoklip k písni SÍ-XIV účinkuje téměř osm minut a jeho zvuk se do nervového systému zanoří hned po prvních minutách.
Pokud si potrpíte na delší nahrávky, nabízíme novinku z dílny CELLAR DARLING s názvem Dance. Jedenáctiminutová, neo-folková a post-rocková balada svěže otevírá jaro na hrobě pomalu pomíjející zimy.
Belgičtí MORDKAUL v lednu vydali album, k jehož titulní skladbě Dress Code: Blood připojují nostalgický materiál, který nám připomíná, jak sakra potřebujeme živé koncerty a festivaly, kde bychom se mohli vyřádit.
Po loňském albu Toxin zamořují pražští MINORITY SOUND okolí další nebezpečnou zásilkou, a to singlem Cyberdosed.
Kybernetická doba způsobuje digitální závislost, dezinformaci a strach. Ve světě jedniček a nul snadno ztrácíme hlavu, důstojnost, i svou lidskou podstatu.
Polsko má nespočet hudebních klenotů, na které můžou být právem hrdí. Na poli progresivního rocku/metalu mají mnoho silných zástupců a krásným příkladem jsou SPOIWO, nesmírně talentovaná gdaňská čtyřka spojující instrumentální a elektronickou hudbu s ambientním post-rockem. Novinka v podobě klipu Wild Eyes je důkazem, proč jejich album kandiduje na výběr toho nejlepšího za rok 2021.
Dva roky poctivé práce slovenských DISTANT SHAPES vygradovalo v debutové album Life Forsaken. Skvělá obsahová forma a zvuk ve stylu doom/death metalu s melancholickým post-rockovým přesahem je horkou novinkou slovenského metalového podhoubí.
Irové GOD IS AN ASTRONAUT nám již dvacet let dokazují, že zdroj kreativity daleko přesahuje naši Planetu. S neskutečně dravou a překvapivě temnou energií dokončili album Ghost Tapes #10 a než dojde v únoru k jeho vydání, předhazují nám, hladovým vlkům, propracovaný videoklip z dílny Chariot Of Black Moth (spolupracující s JeGong či Shores of Null).
Post-hardcorová pětice z UK se s námi dělí o citlivou osobní zpověď o vyrovnávání se ze ztráty drahého člověka. Singl pochází z připravovaného EP Delicate a pokládá nelehké existenciální otázky, jako například, zda budeme cítit pověstné a vytoužené naplnění a smíření, až budeme jednoho dne odcházet pryč z tohoto světa.
Po loňském debutu s EP Misery si česká banda nakračuje do dalšího roku s grácií, a to hned v lednu se singlem A.I.N.I.D. s vlastním videoklipem.
Londýnská metalcorová parta s video-novinkou The Narcissist z chystaného alba Loss, tentokrát upřednostňuje temnější tóniny a syrovější přednes. Překvapivě drsně a pochmurněji znějící novinka navazuje na již zveřejněnou píseň Beyond Reach z loňského prosince, která byla naopak optimistická, skočná až mazlivá. Tato bipolarita zanechává za sebou mnoho otazníků, a my jsme zvědaví, jak v pořadí čtvrté studiové, dubnové album bude finálně znít.
Kalifornská čtyřka měla v posledních letech menší tvůrčí útlum. (Připomínáme loňskou výměnu za mikrofonem, kdy uskupení opustil Austin Carlile, kterého nahradil schopný Aaron Pauley.) Aktuálně se hlásí o slovo s EP Timeless o třech kouscích: Timeless, Obsolete a Anchor. EP vyjde na konci února a videoklip k písni Obsolete je k dispozici již nyní:
Bylo nebylo, jednoho dne měl projekt Andyho Marshalla SAOR malého bratříčka se jménem FUATH. Jak FUATH rostl, odkoukával od staršího brášky všechno to, co by se mu hodilo a co mu šlo stejně dobře, ne-li lépe. Společně se doplňovali, hecovali se k těm nejlepším výkonům a výsledkům. Jakmile oba dospěli, lidé i z daleka věděli, že skvělý atmosférický black metal najdou za kopci, v jedné chaloupce v Glasgow.
26. února je také datum, kdy ARCHITECTS vysílají mezi své fanoušky album For Those That Wish To Exist. Předchozí videa Animals z konce října a Black Lungs ze začátku prosince nás dostatečně navnadila. Novinka obsahuje 15 písní s ostrými názory a útoky na zdivočelou společnost. City a empatické emoce included.